AFMEUX035BO 285 mm x 285 mm x 35 mm foam tray for board games with 11 compartments
  • Visa
You can also find this product here:
This 35 mm mm high foam tray is divided into 11 compartments. It is particularly suitable for the safe storage of tabletop and board game miniatures, as well as other fragile models and small parts.
Accessories can also be stored neatly and safely here.
The compartments have the following dimensions:
  • 2 compartments: 100 mm long x 72 mm wide x 25 mm deep
  • 2 compartments: 80 mm long x 20 mm wide x 25 mm deep
  • 1 compartment: 88 mm long x 84 mm wide x 25 mm deep
  • 2 card compartments: 100 mm long x 72 mm wide x 25 mm deep
  • 2 card compartments: 87 mm long x 74 mm wide x 25 mm deep
  • 1 card compartment: 99 mm long x 72 mm wide x 25 mm deep
  • 1 card compartment: 107 mm long x 67 mm wide x 25 mm deep
This foam tray has the following dimensions: 285 mm x 285 mm x 35 mm total height (25 mm usable height + 10 mm foam base).