ASMEPH045BO 247 mm x 247 mm x 45 mm foam tray for board games - 9 compartments
  • Visa
You can also find this product here:
Four card compartments with finger-wide recesses are ideal for (sleeved) cards in 63 mm x 88 mm format (Standard Card Game Size). About 65 cards with sleeve and approx. 130 unsleeved cards fit into one compartment.
A small card compartment is designed for 41 mm x 63 mm cards (American Board Game Size). Tokens and miniatures fit into the other compartments.
The 9 compartments have the following dimensions:
  • 4 card compartments: approx. 107 mm long x 68 mm wide x 35 mm deep
  • 1 card compartment: approx. 71 mm long x 58 mm wide x 35 mm deep
  • 1 compartment, hexagonal: approx. 74 mm long x 64 mm wide x 35 mm deep
  • 2 compartments: approx. 64 mm long x 30 mm wide x 35 mm deep
  • 1 compartment: approx. 71 mm long x 40 mm wide x 35 mm deep
The foam tray has the dimensions: 247 mm x 247 mm x 45 mm total height (35 mm usable height + 10 mm foam base).