FCMEZS050BO 285 mm x 230 mm x 50 mm foam tray for board games with 18 compartments
  • Visa
You can also find this product here:
This 50 mm mm high foam tray is divided into 18 compartments. It is particularly suitable for the safe storage of tabletop and board game miniatures, as well as other fragile models and small parts.
Accessories can also be stored neatly and safely here.
The compartments have the following dimensions:
  • 8 compartments: 35 mm long x 30 mm wide x 40 mm deep
  • 4 compartments: 54 mm long x 40 mm wide x 40 mm deep
  • 3 compartments: 60 mm long x 45 mm wide x 40 mm deep
  • 2 compartments: 35 mm long x 30 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 98 mm long x 72 mm wide x 40 mm deep
This foam tray has the dimensions: 285 mm x 230 mm x 50 mm total height (40 mm usable height + 10 mm foam base).