FS045A005 Feldherr foam tray for Victory at Sea - 17 compartments
  • Visa
The following miniatures fit into the compartments:
  • 6 compartments: Fubuki, Fletcher or Tribal Class Destroyer.
  • 4 compartments: Aircraft models.
  • 2 compartments: Northampton-, Leander-, Dido-, Portland- or Furutaka-Class Cruiser.
Of course, the insert is also suitable for appropriately sized models of other fractions.
Dimensions of the 17 compartments:
  • 6 compartments: 60 mm long x 45 mm wide x 35 mm deep
  • 4 compartments: 40 mm long x 40 mm wide x 35 mm deep
  • 2 compartments: 158 mm long x 38 mm wide x 35 mm deep
  • 2 compartments: 182 mm long x 42 mm wide x 35 mm deep
  • 2 compartments: 130 mm long x 32 mm wide x 35 mm deep
  • 1 compartment: 156 mm long x 38 mm wide x 35 mm deep
The Full-Size foam tray has the dimensions: 345 mm x 275 mm x 45 mm total height (35 mm usable height + 10 mm foam base).