HS035A016 35 mm foam tray for miniatures in scale 1:72 (20 mm) – 12 compartments
  • Visa
This Feldherr foam tray has 12 compartments for the clear and safe storage of wargaming miniatures in scale 1:72 (20 mm), e. g. miniatures of the games "Behind Omaha", "Rapid Fire" or "Point Blank Game".
The 12 compartments have the dimensions:
  • 6 compartments: 75 mm long x 41 mm wide x 25 mm deep
  • 6 compartments: 75 mm long x 31/10 mm wide x 25 mm deep
The Half-Size foam tray has the dimensions: 275 mm x 172 mm x 35 mm total height (25 mm usable height + 10 mm foam base).