HS050A132 Feldherr foam tray for Rumbleslam - cards and game material
  • Visa
The three medium-sized card slots have finger-thick cutouts to make removing the individual stacks easier. The three card compartments are ideal for playing cards, with or without protective sleeves* (max. outer dimensions: 95 mm x 68 mm). Approx. 70 sleeved cards and 140 unsleeved cards each fit into one compartment.
Distribute other small game components, such as dice and tokens, to the remaining compartments.
The 7 compartments have the following dimensions:
  • 3 compartments: 95 mm long x 68 mm wide x 40 mm deep
  • 2 compartments: approx. 68 mm long x 48 mm wide x 40 mm deep
  • 2 compartments: approx. 48 mm long x 29 mm wide x 40 mm deep
The Half-Size foam tray has the dimensions: 275 mm x 175 mm x 50 mm total height (40 mm usable height + 10 mm foam base).