HSMEMN030BO-PE dice tray + insert for 40 dice
  • Visa
This set consists of two parts, the dice tray and an insert to store the dice.
The tray has a 25 mm high edge. This keeps the dice inside and the solid PE foam ensures that the dice roll quietly and not too bouncy.
  • The 40 square compartments are 22,5 mm long x 22,5 mm wide x 25 mm deep.
These are therefore suitable for the most common dice formats, such as W6 with an edge length of up to 22 mm, as well as equally sized dice with more sides.
  • The Half-Size dice tray has the dimensions: 275 mm x 172 mm x 30 mm total height (25 mm usable height + 5 mm foam base).
  • The insert has the dimensions: 250 mm x 146 mm x 25 mm height.