BSMEAF050BO 290 mm x 290 mm x 50 mm foam tray for board games - 34 compartments
  • Visa
You can also find this product here:
The 36 compartments have the following dimensions:
  • 16 compartments: 46 mm long x 38 mm wide x 40 mm deep
  • 4 compartments: 56 mm long x 40 mm wide x 40 mm deep
  • 8 compartments: 18 mm long x 15 mm wide x 40 mm deep
  • 2 compartments: 20 mm long x 16 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 41 mm long x 8 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 41 mm long x 30 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 114 mm long x 80 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 80 mm long x 34 mm wide x 40 mm deep
The foam tray has the dimensions: 290 mm x 290 mm x 50 mm total height (40 mm usable height + 10 mm foam base). It fits in many original board game boxes.