FSMEXT075BO 75 mm Full-Size foam tray with 56 compartments
  • Visa
This 75 mm mm high foam tray is divided into 56 compartments. It is particularly suitable for the safe storage of tabletop and board game miniatures, as well as other fragile models and small parts.
Accessories can also be stored neatly and safely here.
The compartments have the following dimensions:
  • 14 compartments: 61 mm long x 19 mm wide x 65 mm deep
  • 12 compartments: 27 mm long x 27 mm wide x 65 mm deep
  • 10 compartments: 36 mm long x 19 mm wide x 65 mm deep
  • 6 compartments: 53 mm long x 19 mm wide x 65 mm deep
  • 2 compartments: 38 mm long x 32 mm wide x 65 mm deep
  • 10 compartments, circular: 40 mm long x 20 mm radius/narrow side: 7 mm wide x 65 mm deep
  • 2 compartments, circular: 40 mm long x 20 mm radius/narrow side: 5 mm wide x 65 mm deep
This Full-Size foam tray has the following dimensions: 345 mm x 275 mm x 75 mm total height (65 mm usable height + 10 mm foam base).