HS035A007 35 mm foam tray for miniatures in scale 1:72 (20 mm) – 20 compartments
  • Visa
This Feldherr foam tray has 20 conical compartments for the clear and safe storage of wargaming miniatures in scale 1:72 (20 mm). The tray is thus ideally suited for miniatures of e. g. the games "Behind Omaha", "Rapid Fire" oder "Point Blank Game". The conical shape of the compartments allows for optimal usage of space.
The 20 compartments have the following dimensions:
  • 8 compartments: 49 mm long x 25 / 30 mm wide x 25 mm deep
  • 8 compartments: 39 mm long x 25 / 30 mm wide x 25 mm deep
  • 4 compartments: 37 mm long x 25 / 30 mm wide x 25 mm deep
The foam tray has the dimensions: 275 mm x 172 mm x 35 mm height (25 mm usable height + 10 mm foam base)