AFMEXR050BO 285 mm x 285 mm x 50 mm foam tray for board games with 25 compartments
  • Visa
You can also find this product here:
This 50 mm mm high foam tray is divided into 25 compartments. It is particularly suitable for the safe storage of tabletop and board game miniatures, as well as other fragile models and small parts.
Accessories can also be stored neatly and safely here.
The compartments have the following dimensions:
  • 13 compartments: 26 mm long x 25 mm wide x 40 mm deep
  • 4 compartments: 111 mm long x 34 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 139 mm long x 54 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 61 mm long x 48 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 48 mm long x 26 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 54 mm long x 19 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 22 mm long x 19 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 100 mm long x 69 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 74 mm long x 50 mm wide x 40 mm deep
  • 1 compartment: 95 mm long x 51 mm wide x 40 mm deep
This foam tray has the following dimensions: 285 mm long x 285 mm wide x 50 mm total height (40 mm usable height + 10 mm foam base).