ASMEIN040BO 247 mm x 247 mm x 40 mm foam tray with 12 compartments for board game boxes
  • Visa
You can also find this product here:
The insert fits into various square board game boxes (FFG).
The 12 compartments have the following dimensions:
  • 1 compartment (hexagonal): 118 mm long x 112 mm wide x 30 mm deep
  • 3 compartments: 41 mm long x 30 mm wide x 30 mm deep
  • 2 compartments: 45 mm long x 44 mm wide x 30 mm deep
  • 2 compartments: 45 mm long x 35 mm wide x 30 mm deep
  • 2 compartments (for cards): 95 mm long x 70 mm wide x 30 mm deep
  • 2 compartments (for cards): 68 mm long x 54 mm wide x 30 mm deep
  • This foam tray has the dimensions: 247 mm x 247 mm x 40 mm total height (30 mm usable height + 10 mm foam base).